Otroške in mladinske sobe

Pred vrati je 1. september, ko bodo otroci in dijaki spet prestopili šolske pragove in sedli v šolske klopi. Verjetno jih bodo spremljali mešani občutki – od grenkobe ob slovesu od brezskrbnega poletja pa do vznemirjenja in veselja od snidenju s sošolci in v pričakovanju novega znanja. K lažjemu začetku in uspešnejšemu učenju tekom šolskega leta lahko pripomore tudi osvežena mladinska soba, ki bo vašemu nadobudnežu oz. najstniku nudila prostor za mirno učenje, sprostitev in igro. 

Nov veter in svežino lahko vnesete v obstoječo otroško ali mladinsko sobo že z nekaj preprostimi koraki.

  • Kupite novo posteljnino

Upoštevajte okus in zanimanja otroka in ga razveselite z novo, udobno posteljnino, ki bo popestrila sobo, zvečer pa se bo z veseljem zleknil nanjo k počitku. Danes je izbira posteljnine in motivov res velika in gotovo boste lahko našli tako, ki bo vašemu otroku narisala nasmeh na obraz.

  • Menjajte dodatke v sobi

Izgled sobe lahko temeljito spremenite že s premišljeno menjavo dodatkov. Menjajte okrasne in/ali zatemnitvene zavese – poigrajte se z barvnimi kombinacijami, dolžinami, teksturami in materiali. Na posteljo dodajte nove okrasne blazine na tla pa ujemajočo preprogo. V sobo dodajte novo rožo, zamenjajte namizno svetilko ali dodajte novo. Menjate lahko tudi lestenec, na police dodate zanimiv dekorativni element, sliko ali grafiko. Slednje lahko obesite tudi na steno. In soba bo z majhnim denarnim vložkom in brez prevelikega truda zasijala v novi luči.

  • Malce za šalo – otrok naj sobico temeljito pospravi 🙂

Pospravljanje sobe pri otrocih, sploh pa pri najstnikih, običajno ni na najvišjih mestih na lestvici prioritet. Tako lahko veliko spremembo v izgledu in počutju v sobi naredi že temeljito čiščenje, selekcija igrač in ostalih stvari v sobi, oblačili itd. Po opravljenem delu lahko sobo popestrite na zgoraj omenjena načina in vaš otrok bo šolsko leto začel v sveži sobi.

Če se boste lotili obširnejšega projekta opremljanja ali prenove otroške oz. mladinske sobe, potem je dobro, da upoštevate nekaj smernic, ki vam bodo pri tem v pomoč.

OPREMLJANJE OTROŠKE SOBE

  • Za barvanje sten uporabite umirjene barve

Četudi ste ljubitelji intenzivnih, močnih barv in vas mika, da bi v tako barvno paleto odeli tudi otroško sobo, je bolje, da se držite nevtralnejših barv ter igrivost, intenzivnost in barve v sobo vnesete z različnimi dodatki. Stene lahko popestrite z aplikacijo tapet ali nalepk, dodate slike, grafike, fotografije …

  • Poskrbite za varno namestitev in pritrditev vsega pohištva in drugih elementov v sobi

V otroški sobi je v prvi vrsti potrebno poskrbeti tudi za varnost otroka. Posteljica naj bo tako umaknjena od okna in zaves, vse omare in predalniki naj bodo dovolj stabilni in temeljito pritrjeni, da se ob morebitnem plezanju otroka ne bodo prevrnili nanj, pohištvo naj ima zaobljene ali zaščitene robove, če je v sobi pograd, naj ima varno in dobro pritrjeno lestev in ograjo, zaščitite vtičnice, itd.

  • Poskrbite, da bo v sobi dovolj prostora za igro

Bistven del otrokovega dneva je igra, zato naj bo tudi v sobi, sploh če vam velikost sobe to dopušča, dovolj prostora primarno namenjenega igri. Zato v sobo ne namestite preveč pohištva in raje pustite prostoru, da diha. Pogosto tudi pri opremljanju prostorov velja »manj je več«.

  • Poskrbite za dovolj prostora za shranjevanje

Oblačila, igrače, knjige, pripomočki za ustvarjanje, itd. – da v sobi ne bo kmalu nastal kaos, poskrbite, da bo v sobi dovolj prostora za shranjevanje. Dovolj velike omare, predalniki, police, škatle za shranjevanje, inp. bodo omogočili, da bo imela vsaka stvar v sobi svoje mesto, s čimer bo tudi vzdrževanje čistoče in reda v sobi lažje.

  • Umestite v sobo elemente, ki so všeč vašemu otroku

Čeprav je funkcionalnost pohištva in sobe kot celote pomemben vidik, ne smemo pozabiti, da je soba v prvi vrsti namenjena otroku, ki bo v njej tudi preživel največ časa. Zato je pomembno, da opremljate z otrokom v mislih – pomislite, kakšne barve so mu všeč, kaj ga veseli, kaj rad počne, nad čem se navdušuje in take elemente vključite v sobo. Poigrajte se z različnimi materiali, teksturami in vzorci.

  • Poskrbite za primerno osvetlitev

Poiščite svetilke, ki so varne, oddajajo dovolj močno svetlobo, obenem pa so tudi igrive, barve, razigrane. Poskrbite tudi za nočno svetilko, ki jo bo lahko otrok, v primeru strahu ali težav s spanjem, uporabljal ponoči in ne bo oddajala premočne svetlobe. Če je otrok že šolar, poskrbite tudi za ustrezno razsvetljavo na delovni mizi.  

  • Prostor za spanje naj bo udoben in varen

Postelja naj bo dovolj velika, udobna in mehka, s kvalitetnim ležiščem ter z mehko in udobno posteljnino, katere motivi so všeč tudi otroku. Pomembno je, da je otroku v sobi prijetno ter se v sobi in še posebej v spalnem delu počuti varno in sproščeno.

  • Opremljajte z mislijo na otroka in na uporabnost sobe

Čeprav so fotografije popolnih sobic na Instragramu in Pinterestu čudovite, bo vaša soba v uporabi in ne le ne fotografiji v katalogu. Zato, ko se lotite opremljanja otroške sobe, poleg estetskega vidika ne zanemarite tudi uporabnosti, varnosti in vzdrževanja/pospravljenja.

OPREMLJANJE MLADINSKE SOBE

  • Posvetujte se z otrokom, kaj želi

Mladostniki oz. najstniki imajo že izoblikovan in specifičen okus, vedo, kaj jim je všeč in kaj ne. Zato se posvetujte z njimi, kakšno barvno paleto si želijo v sobi (stene, pohištvo, dodatki), kakšen stil pohištva jim je všeč, kako bi pohištvo razporedili, itd. ter poiščite skupno rešitev.

  • Če si sobo delita dva otroka ali več, poiščite kompromis

Poskusite poiskati rešitev, s katero se bodo strinjali vsi vpleteni. Če vam prostor dopušča, lahko sobo vidno razdelite na več delov, s čimer tudi vizualno ločite prostor vsakega otroka. Vsak del nato lahko uredite v skladu z željami otroka.

  • Za barvanje sten uporabite umirjenje barve

Čeprav so lahko žive barve tudi zelo stimulativne, je verjetno bolje poiskati kompromis in stene namesto v močne, žive barve obarvati v nežnejše in bolj umirjenje odtenke, svetlejše ali pastelne barvne tone. Živahnost in žive barve v sobo raje vnesite z dodatki.

  • Izberite stil/temo sobe

Pogovorite se z otrokom, kaj mu je všeč, kaj si želi in poskusite v sobo vključiti elemente, ki se skladajo z njegovimi željami. Če sobo popestrite v stilu, ki je blizu tudi vašemu otroku, bo gotov raje preživljal čas v njej – mogoče celo za daljše učenje. 🙂

  • V sobi se izogibajte elektronskim napravam

Če le imate možnost, v sobo ne nameščajte računalnika, TV sprejemnika in drugih večjih elektronskih naprav.

  • Ločite prostor za delo in prostor za počitek oz. sprostitev

Naj bo delovni kotiček jasno ločen od kotička za sprostitev in počitek.

  • Poskrbite za dovolj prostora za shranjevanje

Naj bodo omare dovolj velike, dodajte predalnik in police, izkoristite prostor pod posteljo, itd. Nikar pa ne pretiravajte s pohištvom, da soba ne bo preveč natrpana. Z dovolj prostora za shranjevanje bo imela vsaka stvar svoj prostor, tako bo tudi pospravljanje sobe enostavnejše.

  • Poskrbite za ustrezno zatemnitev oken

Naj se okna v celoti zatemnijo, saj je popolna tema zelo pomembna za kvaliteten nočni počitek.

  • Poskrbite za ustrezno osvetlitev

Na delovni mizi je pomembno, da namestite dovolj veliko in kvalitetno svetilko, ki bo otroku nudila dovolj svetlobe za nemoteno delo in učenje. Poskrbite za ambientalno osvetlitev po sobi in dodatno svetilko ob postelji.

  • Ne pozabite na kvalitetno ležišče

Kvalitetno spanje in počitek sta nujno pomembna za rast in razvoj, zato je kvalitetno ležišče en ključnih elementov, na katerega moramo biti pozorni pri opremljanju mladinske sobe.

Če želite, da bi soba otroku čim dlje služila, potem poiščite rešitve oz. pohištvo, ki bo raslo skupaj z otrokom.

  • Investirajte v kvalitetno in brezčasno pohištvo, ki bo lahko služilo otroku več let.

Prisrčno otroško pohištvo je sicer lepo, vendar ga otroci v nekaj letih prerastejo. Zato je, v kolikor ne planirate menjave sobe vsakih nekaj let, bolje, da investirate v klasično kvalitetno pohištvo, ki vam bo služilo več let.

  • Izberite multifunkcionalno pohištvo.

Poiščite rešitve, ki omogočajo, da pohištvo raste z otrokom – otroška postelja, ki postane pisalna miza, postelja, ki se lahko razširi, namesto klasične previjalne omare kupite navaden predalnik in nanj namestite previjalno podlogo, itd.

  • Če se odločite za nakup dizajnerskega kosa, naj bo v nevtralnih barvah.

Dizajnerski kosi pohištva bodo z vami ostali več let, če ne kar za vedno. Zato naj bodo v čim bolj nevtralnih barvah, kar vam bo omogočalo, da ga boste enostavno kombinirali, tudi ko se bo vaš ali otrokov okus spremenil.

  • Barva pohištva naj bo čim bolj nevtralna.

Podobno kot pri dizajnerskih kosi velja tudi pri ostalih kosih pohištva, ki jih želite imeti v uporabi čim več let – naj bodo v nevtralnih barvnih odtenkih, saj se okus s časom spreminja.

Po več nasvetov, idej in pomoč pri izbiri in nakupu pa vas vabimo v naša salona pohištva v Podskrajniku in Ribnici, kjer vam bomo z veseljem svetovali in pomagali pri izbiri.