Visoke grede

Delo na vrtu je lahko vir sprostitve in dnevne doze fizične aktivnosti. Vendar pa vsi nimajo lastnega vrta ali pa je ta premajhen za večje površine, ki bi jih lahko namenili za zasaditev vrtnin. Kot drugod je lahko problem slaba zemlja ali pa vrtnarjenja želnemu posamezniku delo na vrtu onemogočajo telesne omejitve.   

Odlična rešitev, če si v takem primeru kljub vsemu želite svoj košček, kjer bi gojili zelenjavo, zelišča, dišavnice in cvetlice, so VISOKE GREDE. Slednje lahko postavite skorajda kamor želite, obenem pa vam bo pri tem hvaležna tudi vaša hrbtenica. V visokih gredah se zemlja hitreje segreje, površina grede se hitreje segreje tudi zaradi izpostavljenosti stranic soncu, kar omogoča, da se sajenja in sejanja vrtnin lahko lotite prej. Za postavitev visoke grede si izberemo tisti del vrta oz. prostora, ki je sončen, in je dobro osvetljen z vseh strani. Dodatna prednost visoke grede je tudi to, da zemlje v njen ni potrebno prekopavati, pa tudi voda lažje odteka in tako nimamo težav s prekomernim zastajanjem vode.  

Najbolje je, da si visoko gredo pripravite vsaj mesec dni pred načrtovano setvijo, še bolje pa, če se priprave lotite že jeseni. V tem letnem času je na razpolagu tudi največ rastlinskega materiala, ki ga potrebujete za polnjenje visoke grede. Poleg tega ima nato naloženi material čez zimo čas, da se sesede, tako da nam spomladi ostane le še to, da v gredo dodamo plast prsti. Če se priprave visoke grede ne lotimo že jeseni, jo lahko vseeno pripravimo tudi zgodaj spomladi. Pred samo setvijo ali sajenjem dodamo še plast kvalitetne prsti. 

Ko pričenjamo s polnjenjem visoke grede, se moramo držati določenega vrstnega reda plasti:

  1. Najprej zavarujemo dno z gosto mrežo pred nepovabljenimi gosti (voluharji …).
  2. Nato sledi drenažna plast, ki je ne smemo izpustit, saj igra zelo pomembno vlogo, poskrbi namreč za preprečevanje zastajanja vode. Drenažno plast pripravimo tako, da prepletajoče naložimo debelejše veje in nanje tanjše dračje (debelina celotne plasti je približno 20 cm).
  3. Sledi plast organskega materiala, kamor naložimo travno rušo, zemljo, slamo, listje, kompost …
  4. Zadnja plast je namenjena kvalitetni prsti, ki naj je bo vsaj 20 cm. 

Če ste vešči dela z rokami in lesom, si lahko visoko gredo izdelate tudi sami doma, vendar se zna zgoditi, da bo v tem primeru njena življenjska doba precej kratka. Hitrejša in trajnejša rešitev so zato profesionalno narejene vidoke grede, kot na primer visoke grede EKSENALES. 

Visoke grede EKSENALES imajo številne prednosti, med drugim so zaradi načina izdelave in montaže zelo trpežne in imajo zato tudi zelo dolgo življenjsko dobo. 

Poleg tega imajo tudi:

  • inovativno zaščitena čela lesa, tako da les ne razpoka in ne strohni,
  • napreden mehanizem inox, ki jim daje stabilnost in obstojnost,
  • najkvalitetnejši sibirski macesen,
  • zaščito s posebno čipkasto PVC folijo,
  • pocinkano mrežo proti glodalcem in voluharjem,
  • posebno trdno podlogo za boljšo zaščito pred vremenskimi vplivi.

(vir: Eksenales)

Na voljo so v različnih dimenzijah, tako da lahko poiščete tako, ki bo ustrezala vašim potrebam in prostoru, ki ga imate na razpolago. 

Za informacije o dimenzijah, cenah in možnostih nakupa se obrnite na naše vrtne oddelke, kjer vam bodo z veseljem svetovali:

  • Megadom Podskrajnik: 01/70 50 718,
  • Megadom Ribnica: 01/83 51 640,
  • Megadom Krško: 07/48 81 221